| خانه هوشمند (Smart Home): مزایا و امکانات ساختمان هوشمند چیست؟ |
یکشنبه 1 آبان 1401

تصور کنید همه ی دستگاه ها در خانه ی شما به اینترنت متصل شوند؛ نه فقط کامپیوترها و گوشی های هوشمند، بلکه همه چیز از ساعت و بلندگو و زنگ در گرفته تا دوربین ها، پنجره ها، پرده ها، لوازم خانگی، وسایل آشپزخانه و غیره. حالا تصور کنید همه ی این دستگاه ها توانایی برقراری ارتباط داشته باشند، اطلاعات لازم را برای شما ارسال کنند و دستورات شما را نیز دریافت و اجرا کنند. این یک داستان علمی تخیلی نیست، این تکنولوژی اینترنت اشیاء است که جزئی اصلی در اتوماتیک سازی خانه و ایجاد خانه هوشمند (Smart Home) یا ساختمان هوشمند محسوب می شود. دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم هر روز شاهد ظهور تکنولوژی های جدیدی است که درصدد ساده ساختن زندگی و در خدمت آسایش بشر هستند. اتوماسیون خانگی نیز دقیقا همان چیزی است که به نظر می رسد: اتوماتیک کردن قابلیت کنترل وسایل خانه با فشار دادن ساده ی یک دکمه (یا یک فرمان صوتی).


تجهیزات ساختمان هوشمند

برخی فعالیت ها مانند راه اندازی لامپ ها که به میل شما روشن یا خاموش شود، ساده و نسبتا ارزان هستند. برخی دیگر نیز مانند دوربین های مداربسته ی پیشرفته، ممکن است نیاز به سرمایه گذاری های بیشتری داشته باشند. برای هوشمند سازی یک خانه محصولات متعدد و متنوعی وجود دارد و شما می توانید همه چیز را کنترل کنید؛ از چراغ و دما گرفته تا قفل ها و دستگاه های امنیتی خانه. در ادامه ی این مطلب به پرسش “خانه هوشمند چیست؟” پاسخ می دهیم و ضمن شرح مزایای خانه هوشمند، محصولاتی که برای هوشمند سازی خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد را معرفی می کنیم.


خانه هوشمند چیست؟

خانه ی هوشمند چیست؟ این سوال به ظاهر ساده پاسخ های متفاوت زیادی می تواند داشته باشد. به طور خلاصه می توان گفت “خانه هوشمند” یک محل اقامت مجهز به مجموعه ای از دستگاه های مختلفی است که کارهایی که معمولا انسان ها انجام می دهند را به طور خودکار بر عهده دارند. برخی از این دستگاه ها به این هدف ساخته شده اند و برخی دیگر نیز این قابلیت بعدا به آنها اضافه شده است و صاحبان خانه با استفاده از برنامه ها، دستورات صوتی یا با استفاده از هوش مصنوعی آنها را اداره می کنند. برای برخی از صاحب خانه ها، تبدیل یک خانه ی معمولی به خانه هوشمند یا ساختمان هوشمند می تواند به سادگی خرید یک اسپیکر باشد. برای برخی دیگر نیز خانه هوشمند شامل اتصال چندین محصول متفاوت از جمله اسپیکرها، دوربین ها، کامپیوتر، تلفن های هوشمند، تبلت، تلویزیون، سیستم امنیتی، لوازم خانگی و غیره است.

تکنولوژی خانه هوشمند و ساختمان هوشمند که اغلب به آن اتوماسیون خانگی نیز گفته می شود، با امکان کنترل دستگاه های هوشمند و اغلب از طریق یک برنامه در گوشی تلفن یا سایر دستگاه های متصل به اینترنت، امنیت، آسایش، راحتی و بهره وری انرژی را برای صاحب خانه فراهم می کند. بعلاوه بخشی از اینترنت اشیاء و دستگاه ها، سیستم های خانگی هوشمند اغلب با یکدیگر کار می کنند و مصرف داده ها را بین خود تقسیم می کنند و عملکرد این دستگاه ها کاملا بر اساس تنظیمات صاحبان خانه خواهد بود.سیستم خانه هوشمند از چه اجزایی تشکیل می شود؟

در ابتدایی ترین سطح ممکن، سیستم های اتوماسیون خانگی (تجهیزات خانه هوشمند) از سه عنصر تشکیل می شوند: یک دستگاه هوشمند، یک مرکز و یک برنامه ی متصل. در حالی که برخی از سیستم های هوشمند تنها با دو مورد از عناصر فوق کار می کنند (برای مثال یک دستگاه واحد که مستقیما با یک اپلیکیشن یا یک مرکز آزاددست که ابزارهای هوشمند را کنترل می کند، کار می کند) اما اکثر سیستم ها از هر سه عنصر تشکیل می شوند.

بعلاوه بیان این نکته نیز ضروری است که اتصال اینترنت، مودم و روتر اگرچه ممکن است از نظر فنی بخشی از سیستم اتوماسیون خانه نباشد اما نقش مهمی را ایفا می کند. یک اتصال اینترنت با سرعت بالا از اتصال روان و قابل اعتماد بین دستگاه های مجهز به وای فای اطمینان حاصل می کند.

خانه هوشمند تجهیزات هوشمند تبدیل خانه معمولی

موتور گازی MWM TCG 2032

مشاهده

موتور گازی MWM TCG 2020

مشاهده

موتور گازی MWM TCG 3016

مشاهده

موتور CAT GenSet G3520H

مشاهده