| آی او تی (IOT) یا اینترنت اشیا چیست؟ |
یکشنبه 1 آبان 1401

آی او تی (IOT) یا اینترنت اشیا چیست؟

IOT مخفف کلمۀ Internet of things  شامل تمام چیزهایی است که به اینترنت متصل می شوند. از تلفن های همراه گرفته تا ماشین های لباسشویی، هدفون، لامپ های هوشمند و… همگی جزئی از اینترنت اشیا هستند. در اینترنت معمولی، داده ها توسط یک فرد ایجاد شده و با دیگر افراد به اشتراک گذاشته می شوند. از داده های تولید شده توسط افراد می توانیم برای بهبود و توسعه زندگی روزمره در زمینه های مختلف استفاده کنیم. در اینترنت اشیا نیز تمامی چیزهایی که قابلیت متصل شدن به اینترنت را دارند داده هایی را ایجاد می کنند و بدون دخالت انسان آن ها را تغییر داده و با دیگر اشیا به اشتراک می گذارند. به عبارتی دیگر، اینترنت اشیا به مجموعه ای از گجت های الکترونیکی گفته می شود که می توانند بدون دخالت انسان داده های خود را تولید و تبادل کنند.
اینترنت اشیا چگونه کار می کند؟

در ابتدا برای عمل کردن اینترنت اشیا باید روشی برای متصل شدن دستگاه ها به یکدیگر وجود داشته باشد. دستگاه های هوشمند می توانند از طریق راه های مختلفی مانند وای فای، بلوتوث، zig bee و… به هم دیگر متصل شوند. پس از اتصال، دستگاه ها می توانند داده ها را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.  به طور کلی اینترنت اشیا یک رابط کامل بین دو دستگاه بدون دخالت انسان است. در قدم بعدی داده های تولیدی دستگاه ها جمع آوری شده و از طریق تجزیه و تحلیل داده ها تصمیم گیری می شود.

 برای درک بهتر چگونه کار کردن اینترنت اشیا چند مثال از روش نحوۀ کارکردن اینترنت اشیا در دنیای  واقعی را برای شما می آوریم. فرض کنید در حال رفتن به یک جلسه مهم هستید، با استفاده از اینترنت اشیا اتومبیل شما می تواند به تقویم شما دسترسی پیدا کند و بهترین مسیر را برای شما انتخاب کرده و از راهی که کمترین ترافیک را دارد شما را به جلسه برساند. و یا زمانی که ساعت زنگ دارتان، ساعت 6 شما را بیدار می کند با استفاده از اینترنت اشیا بلافاصله قهوه شما نیز در دستگاه قهوه ساز حاضر شود. با استفاده از داده هایی که دستگاه ها ارسال و جمع آوری می کنند زندگی برای انسان ها راحت تر می شود.

در ادامه یکی از مشکلاتی که در ارتباط اشیا باهم وجود دارد مختلف بودن زبان بین دستگاه ها است. داده هایی که از هر دستگاه به دستگاه دیگر ارسال می شود ممکن است متفاوت باشد و به همین دلیل لازم است دستگاه ها بتوانند داده های ارسال شده را رمز گشایی کنند. بهترین راهکار برای حل این مشکل و برقراری ارتباط استفاده از یک دستگاه مفسر(interpreter)  است. دستگاه های مفسر با دانستن زبان های مختلف می توانند با همه دستگاه ها با زبان های مختلف ارتباط برقرار کنند.
چه تعداد دستگاه به آی او تی متصل است؟

بر اساس اعلام وب سایت Statista، در سال 2018 نزدیک به 23 میلیارد گجت الکترونیکی متصل به اینترنت همراه یا IOT  وجود داشت. پیش بینی می شد که تا سال 2020، تعداد 31 میلیارد از این وسیله داشته باشیم. همچنین انتظار می رود که تا سال 2025 نیز نزدیک به 75 میلیارد دستگاه متصل داشته باشیم که در قالب اینترنت اشیا با یکدیگر در ارتباط باشند.

مزیت های استفاده از اینترنت اشیا

 در سال های آینده استفاده از آی او تی (IOT) یا اینترنت اشیا گسترده تر خواهد شد پس لازم است دلایل استفاده از آن را بدانیم. آی او تی قادر به انجام کارهایی بوده که انجام دادن آن ها توسط انسان ها سخت و وقت گیر است. در ادامه نیز به برخی مزیت های استفاده از IOT اشاره می کنیم.

صرفه جویی در زمان

یکی از مزیت های اصلی استفاده از اینترنت اشیا سرعت بالای دستگاه ها در دریافت، پردازش و ارسال داده ها است. زمانی که شما پیامی را برای فردی ارسال می کنید ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا فرد مورد نظر اطلاعات دریافتی را پردازش کرده و به درخواست شما پاسخ دهد. اما دستگاه های متصل به اینترنت همراه با بیشترین سرعت و کم ترین اتلاف وقت اطلاعات ورودی را تجزیه و تحلیل می کنند. این مزیت اینترنت اشیا باعث می شود تا در مدت زمان کوتاهی حجم زیادی از اطلاعات را تجزیه تحلیل کرده و برای بالابردن رفاه و کیفیت زندگی از آن ها استفاده کنیم.

مدیریت بهتر داده ها

زمانی که انسا ن ها در تجزیه تحلیل داده ها نقش داشته باشد امکان بروز خطای انسانی نیز وجود خواهد داشت. اما دستگاه های هوشمند می توانند با احتمال کمترین بروز خطا داده ها ارسال و دریافت کنند. همچنین احتمال خستگی و فرسودگی روانی در دستگاه های متصل به آی او تی وجود ندارد. بنابراین گجت های هوشمند با تمام کارایی خود می توانند داده ها را مدیریت کنند. در سال های آینده نیز ماشین ها در مقایسه با انسان ها در مدیریت داده بهتر عمل خواهند کرد.

تنظیم خودکار

اینترنت اشیا به ما این امکان را می دهد تا بتوانیم گجت های الکترونیکی هوشمند را به طور خودکار تنظیم کنیم. زمانی که تنظیمات خاصی بر روی اشیا اعمال شود فرآیند مورد نظر به سادگی و به صورت خودکار قابل دسترسی خواهد بود. برای مثال با تنظیم کردن خودرو های هوشمند می توانیم از بروز حادثه های خطرناک جلو گیری کنیم. زمانی که خودرو شما بر روی تنظیمات خاصی قرار گرفته باشد با تبادل همزمان داده ها مانع از بروز رفتار های ناگهانی شده و به صورت خودکار واکنش مناسب را نشان می دهد.

چالش های پیش روی IOT

با وجود مزیت های بی شماری که اینترنت اشیا برای ما فراهم می آورد همچنان با چالش ها و مشکلاتی نیز روبرو است. در ادامه به برخی از این مشکلات می پردازیم.

وجود زبان متفاوت

یکی از مشکلات مهمی که اینترنت اشیا وجود زبان های متفاوت در دنیای دیجیتالی است. متاسفانه یک دستگاه نمی تواند از تمام زبان ها پشتیبانی کند به همین دلیل دو دستگاه تنها زمانی که زبان مشترک باهم داشته باشند قادر خواهند بود تا باهم ارتباط برقرار کرده و به تجزیه تحلیل داده ها بپردازند.

امنیت داده ها

آی او تی تازمانی می تواند در زندگی افراد کاربردی باشد که امنیت داده ها حفظ شود. متاسفانه شبکۀ اینترنت اشیا امنیت کافی و لازم را برای محافظت از داده ها ندارد. افراد سود جو می توانند با وارد شدن به این شبکه، داده ‎های اشیا را دستکاری کرده و تغییر دهند. این تغییرات می تواند منجر به بروز مشکلاتی بزرگ و جبران ناپذیر شود.

عدم کارکرد دستگاه ها

با اینکه دستگاه ها در مقایسه با انسان ها خطای کمتری انجام می دهند اما ایجاد مشکلات در سخت افزار و نرم افزار دستگاه های هوشمند می تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد. همچنین وقتی یک دستگاه درون شبکه با مشکل مواجه می شود داده هایی که ارسال می کند دستگاه های دیگر را نیز دچار مشکل خواهد کرد. در نتیجه با عدم کارکرد صحیح یک دستگاه شبکۀ گسترده ای از اشیا نیز دچار مشکل خواهند شد.

حفظ حریم خصوصی

حفظ حریم خصوصی برای کاربران اهمیت زیادی دارد. زمانی که دستگاه ها اطلاعات را در سطح شبکه پخش می کنند ممکن است حریم خصوصی افراد به خطر بیافتد. هر آنچه به اینترنت متصل می شود امکان هک شدن آن نیز وجود دارد.  به همین دلیل بسیاری از افراد به دلیل امنیت پایین اینترنت اشیا، از آن استفاده نمی کنند.

تولید داده انبوه

اطلاعات و داده های دریافتی زمانی سودمند خواهند بود که بتوانیم به درستی آن ها را ردیابی کرده و تجزیه تحلیل کنیم. با استفاده از IOT شاهد مقادیر زیادی از داده ها خواهیم بود بنابراین باید راهی برای ذخیره و تحلیل داده های کشف شده پیدا کنیم.

چه کارهایی می توانید با اینترنت اشیا انجام دهید؟

اکنون که با مفهوم آی او تی آشنا شدیم، می توانیم به کاربرد آن در زندگی روزمره بپردازیم. یکی از کاربرد های اینترنت اشیا در خانه های هوشمند است. برای مثال زمانی که شما صاحب یک خانه هوشمند باشید می توانید به سادگی سیستم گرمایشی و سرمایشی و… را از راه دور کنترل کنید. خودورهای هوشمند نیز بخشی از اینترنت اشیا را تشکیل می دهند که می توانند با تبادل داده از بروز حوادث و مشکلات جلوگیری کنند.

از دیگرکاربرد های آی او تی می توان به استفاده در سیستم های امنیتی و دوربین های مداربسته، در شهر ها و کنترل ترافیک، بررسی سلامت افراد و… اشاره کرد. با گذشت زمان IOT نقش پررنگ تری در زندگی ما خواهد داشت و در بسیاری از بخش های زندگی شاهد کاربرد اینترنت اشیا خواهیم بود. زبیکس به عنوان برترین مانیتورینگ جهان از نسخۀ 5.2 به بعد نسبت به این موضوع واکنش داده و قرار است به زودی از این امکان در سیستم مانیتورینگ خود استفاده کند. اگر هنوز هم با زبیکس آشنایی ندارید پیشنهاد می کنیم حتما مقاله سیستم مانتورینگ زبیکس را مطالعه کنید.

اینترنت اشیا iot

موتور گازی MWM TCG 2032

مشاهده

موتور گازی MWM TCG 2020

مشاهده

موتور گازی MWM TCG 3016

مشاهده

موتور CAT GenSet G3520H

مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید

ثبت نظر